Oyun Sektöründe Sunulan Teşvikler Nelerdir?

Oyun sektöründe gelişim göstermek isteyen girişimcilerin en çok ihtiyaç duyacakları şeylerin başında yatırım desteği gelir. Yatırım desteğine sahip olduğunuzda mobil oyununuzu veya bilgisayar oyununuzu geliştirme konusunda esnek olursunuz. Devlet tarafından sunulan oyun sektörü teşvikleri sayesinde bunu elde edebilirsiniz.

Geliştiricilerinin projenin kendisine ek olarak karşılaştıkları pek çok farklı zorluk vardır. Ancak geliştiricilere sunulan çeşitli teşvikler bu zorlukların üstesinden gelinebilmesini kolaylaştırır. Bir oyun geliştirmek istiyorsanız ve bunun için maddi desteğe ihtiyacınız varsa kamui teşvik programlarından yararlanabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı’nın Oyun Sektörü Teşvikleri

Ticaret Bakanlığı, Bilgisayar Oyunu / Mobil Uygulama Geliştirme Desteği programıyla oyun geliştiricilerine çeşitli teşvikler sunar. Bu teşvikler her bir oyun ve uygulamayı kapsar. Belirli koşullar yerine getirildiği sürece geliştirici olan her şirket bu teşviklerden yararlanabilir.

  • Reklam desteği: Şirketlerin geliştirmiş oldukları oyunları yurt dışındaki pazarlara açabilmesi için yerelleştirme ve reklam desteği kapsamında oyun/uygulama başına destek oranı %60-70 aralığında olmak kaydıyla 4,8 milyon TL destek sunulur. Ayrıca her firmanın 3,6 milyon TL şirket limiti bulunmaktadır.
  • Raporlama desteği: Şirketlerin mobil uygulamala performansını ölçmek ve farklı değerlendirmeler yapmak için raporlama hizmetlerinden yararlanması gerektiğinde destek oranı %60 olmak kaydıyla yıllık 600.000 TL destek sunulur.
  • Komisyon desteği: AppStore komisyon desteği ve Google Play komisyon desteği olmak üzere platformların tahsil ettiği komisyonlar karşılanır. Oyun/uygulama başına destek oranı %50 olmak kaydıyla oyun başına yıllık 1,2 milyon TL destek sunulur.
  • Personel desteği: Geliştirici şirketler personel desteğinden yararlanarak geliştirme sürecini hızlandırabilirler. Personel desteği, destek oranı %50 olmak kaydıyla personel başına 300.000 TL şeklindedir. Bu destek yıllıktır ve en fazla 5 personel için geçerlidir. Personel desteğinin azami süresi 5 yıldır.
  • Yazılım desteği: Geliştirici şirketlere uygulama ve oyun geliştirme sürecinde kullandıkları yazılımların lisans bedellerini karşılayabilmeleri için yazılım desteği sunulur. Bu destek, destek oranı %50 olmak kaydıyla yıllık 600.000 TL şeklindedir.
  • Fuar desteği: Oyununuzu tanıtmak için katılacağınız fuarlar için teşviklerden yararlanmanız mümkündür. Fuar destek oranı %50 olmak kaydıyla 300.000 TL destek sunulur.

Sunulan tüm teşviklerde belirli bir destek oranının olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan oyun sektörü teşvikleri için maddi gereksinimlerin tamamının karşılanması söz konusu değildir. Ayrıca desteklerden yararlanmak için projenizin onaydan geçmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Oyun Sektörü Teşviklerinden Nasıl Faydalanılır?

Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Kolay Destek platformunda sunulacak teşvikler hakkında çok daha fazla bilgi bulunabilir. Ancak oyun sektöründe teşviklerden yararlanmak istiyorsanız bilmeniz gereken ve çok önemli olan bazı detaylar vardır:

Genel Başvuru Koşulları

Genel başvuru koşullarından en önemlisi oyunu geliştirmeye başlamadan önce proje bilgilerinin Ticaret Bakanlığı ile paylaşılmasıdır. Ticaret Bakanlığı’nın ilgili birimleri başvurunuz kapsamındaki projeyi inceleyerek değerlendirmeye alırlar.

Oyun sektörü teşvikleri için gerekli olan tek koşul bu değildir. Bakanlığın her bir oyun geliştirme projesine maksimum 1 yıl süreyle destek sunması gibi daha birçok farklı koşul vardır.

Hemen bizimle iletişime geçerek oyun sektörüne yönelik teşviklerden yararlanmak için genel başvuru koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz süreci sizin adınıza yöneterek başvurunuzu talep edilen ideal başvurulardan birine dönüştürebiliriz.

Ön Onay Başvuru Belgeleri

Oyun sektörü teşviklerinden yararlanmak için ön onay başvurusu sırasında belirli belgeleri bakanlığa sunmanız gerekir. Geliştirilecek oyun için hazırlanmış proje dokümanı en değerli olandır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için daha farklı belgelerden yararlanabilirsiniz.

Bize danıştığınız zaman ön onay başvurusunda gerekli olan belgeleri hazırlama konusunda size yardımcı olabiliriz. Bakanlığın talep ettiği tüm belgelere ulaşabilmenizi sağlarız. Böylece başvurunuz yapılacak diğer standart başvurulara göre çok daha bütünsel bir biçimde sunulmuş olur.

Destek Başvuru Belgeleri

Ön onay başvurunuz onaylandıktan sonra oyun sektörü teşviklerini alabilmek için belirli kriterleri yerine getirmeniz gerekir. Öncelikle yaptığınız her harcamayı faturalandırmanız ve belgelemeniz şarttır. Diğer şirketlerle sözleşmeler yaptıysanız bunları sunmanız önemlidir.

Teşvik kapsamında sunulan desteği alabilmek için yaptığınız harcamaları belgelemekten çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Danışanımız olduğunuz takdirde istihdam koşullarından bakanlık onayının gerektiği işlemlere kadar tüm süreci sizin adınıza yönetebiliriz.

Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan Bilgisayar Oyunu / Mobil Uygulama Geliştirme Desteği başvuru koşullarını yerine getiren her türlü şirket tarafından değerlendirilebilecek bir programdır. Başvuru yapmadan önce koşulları ve sunulacak desteğin kapsamını detaylı bir şekilde incelemenizi öneririz.


One thought on “Oyun Sektöründe Sunulan Teşvikler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir