HomeTeknoloji Teşvikleri

Teknoloji Teşvikleri

Türkiye Cumhuriyeti teknoloji üreten firmalara geniş bir teşvik rejimi uygulamaktadır. Bu teşvik rejimini biz Finahukuk olarak 3’e ayırmaktayız.

1- Proje Temelli Teşvikler

Proje temelli teşvikler firmanın geliştireceği projeye verilen teşviklerdir. Tübitak ve Kosgeb tarafından çeşitli başlıklar altında verilebilmektedir. Ar-ge İnovasyon destek programları en çok kullanılanlarıdır. Bir startup için Tübitak 1512, Tübitak 1507, Kosgeb Ar-ge İnovasyon destek programları bu kapsamda firmaların alabileceği teşviklerden gelmektedir.

Bu teşvikler projenin hazırlanması ve hakem önünde projenin sunulması onaylanmanın akabinde harcamaların kurala ve onay metnine göre yapılması ve harcamanın bir kısmının geri alınması şeklinde işlemektedir. 300 bin TL ile 2 milyon TL arasında bir hibe alma durumu söz konusudur.

İnovatif bir ürün projeniz varsa destekler hakkında detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

2- Ticaret Bakanlığı Yurt Dışı Pazar Destekleri

İmmib aracılığıyla verilen bu teşviklerle;

Yurtdışında yaptığınız reklam-tanıtım harcamanızın %60’ını (Yılda 400 bin USD’ye kadar),

Geliştirdiğiniz oyun ve mobil uygulamalara ilişkin personel, yazılım harcamalarınızın %50’sini (Oyun-uygulama başına 50 bin USD’ye kadar)

Yurt dışına yönelik marka, patent, gezi, fuar, tescil harcamalarınızın %50’sini (farklı kalemlerde ortalama 100 bin USD’ye kadar)

Sunucu giderlerinin %50’sini (20 bin USD’ye kadar)

geri alabilirsiniz. Projeye dayalı değildir. Kural bazlıdır.

Yurt dışına pazarlanan veya uygulama platformlarında uluslararası tüketiciye yönelik sunduğunuz teknoloji ürününüz varsa bizimle iletişim kurabilirsiniz.