Adjust Teşvikleri: MMP Maliyetimi Nasıl Azaltırım?

Mobil uygulama ve oyun şirketleri olarak yurt dışına yönelik pazarlama çalışmalarınızı gerçekleştirirken birbirinden farklı pazarlama araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu araçlar size hayata geçirdiğiniz her kampanya için veri ve rapor analizi sunarlar.  Ticaret Bakanlığı bilişim sektöründeki firmaları rekabette güçlü kılmak amacıyla rapor ve analiz desteği sunar. Adjust teşvikleri bunlardan birisidir. Kısaca Adjust, verilerle pazarlama çalışmalarınıza yön verdirir.

Adjust nedir ve ne için kullanılır?

Adjust temelde bir mobil ölçüm firmasıdır. Uygulama geliştirenlere ve pazarlama çalışmalarını yürüten şirketlere kullanıcı davranışlarını izleme fırsatı tanır. Şirketler verileri analiz ederek kapsamlı çözümler üretebilirler.

Adjust öncelikli olarak uygulama içi etkinlikler için veriler sunar. Uygulamanın kullanıcı edinme yöntemleri hakkında veriler toplar. Platform kapsamlı araçlarla dolu olduğundan farklı verilere ulaşmak mümkündür.

Pazarlamacıların kullanabileceği araçlar daha kapsamlıdır. Yeniden etkileşim kampanyaları ölçülebilir. Ayrıca uygulama içi satın alma ve abonelik rakamları gibi daha spesifik verilere ulaşım söz konusudur.

Adjust’ın öne çıkan özellikleri neler?

Adjust bilişim şirketlerine ve uygulama geliştiricilerine birbirinden farklı işlevsel özellikler sunar. En önemlisi uygulama içi olay takibi olarak bilinir. Ancak özellikleri uygulamada olan bitenleri takip etmekle sınırlı değildir.

 • Kullanıcı edinme: Kullanıcı etkileşimi hakkında detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Yeniden etkileşim kampanyalarınızı düzenlerken bu verilerden yararlanabilirsiniz.
 • Kullanıcı dostu arayüz: Adjust her seviyeden kullanıcı tarafından kullanılabilecek fazla teknik olmayan bir arayüze sahiptir. Platformda gezinmek ve onu kullanmak son derece kolaydır.
 • Özelleştirme: Adjust gerçekleştirdiğiniz her tür kampanyayı optimize etmek için özelleştirilebilir seçenekler sunar. Söz konusu seçenekleri kullanarak kampanyalarınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.
 • Çoklu platform desteği: Adjust çoklu platform desteğine sahiptir. Android ve iOS dahil olmak üzere pek çok farklı platformu destekler. Aynı zamanda TV uygulamalarında kullanılabilir.
 • Gelir takibi: Uygulama geliştiricileri abonelik gelirini yakından takip edebilirler. Platformdaki araçlar sayesinde geliştiricilerin para kazanma çabalarına yönelik önemli bilgilere ulaşılabilir.
 • Sahtekarlığı önleme: Adjust tıklama sahtekarlıklarını tespit edebilir. Sahtekarlığı tespit etmek verileri kontrol etme ve değerlendirme aşamasında hatalı değerlendirmeleri ortadan kaldırır.
 • Entegrasyon çözümleri: Adjust belirli entegrasyonlara sahiptir. Onu reklam ağlarıyla ve farklı analiz platformlarıyla ilişkilendirebilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz verileri daha iyi yönetebilirsiniz.
 • Gelişmiş veriler: Adjust temel düzeyde değil gelişmiş tarzda veriler sunar. Geliştiriciler ve pazarlamacılar kullanıcı davranışları ile uygulama performansına yönelik izlenimlere sahip olabilirler.

Adjust pek çok uygulama geliştiricisinin işini kolaylaştırır. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan Adjust teşvikleri yerli geliştiricilerin global piyasada söz sahibi olmalarını sağlamak için oldukça değerlidir.

Adjust teşvikleri nelerdir?

Adjust teşvikleri, Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan bilişim sektörü teşvikleri kapsamındadır. Rapor ve Veri Analizi Desteği destek programına dahildir. Şartları taşıyan bilişim şirketleri bu teşviklerden yararlanabilirler.

 • Hangi harcamaları kapsar? Şartları karşılayan şirketler rapor ve veri analizine yönelik harcamaları için geri ödeme alırlar. Örneğin, Adjust için yapılan harcamalar adına geri ödeme talep edilebilir.
 • Şartlar neler? Şirketler markalarına yönelik rapor ve analiz giderleri için devletten destek talep edebilirler. Adjust bir veri analiz platformu olduğundan başvuru şartlarını karşılar.
 • Süreç nasıl ilerler? Adjust teşvikleri için başvuru yapmak isteyen şirketlerin bilişim şirketi olması şarttır. Ön başvuru olmadan harcamalar onaylanmaz. Fina Hukuk sizin için tüm süreci yönetebilir.

Ticaret Bakanlığı, Adjust teşvikleri kapsamında harcamaların yıllık 1.200.000 TL’ye kadar olan kısmını karşılar. Adjust (ve diğer analiz araçları) için yapılan harcamaların maksimum %60’ı kapsam dahilindedir. Diğer bir deyişle 2 milyon TL’ye kadar olan paketler karşıla

Adjust teşviklerinden nasıl yararlanılır?

Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu desteklerden yararlanabilmek için tüm başvuru koşullarını karşılamanız gerekir. Başvurunuzun eksiksiz yapılmış olması süreci hızlandırır. Eksiklikler varsa başvurunuz kısa sürede reddedilir.

Adjust teşvikleri için ilk olarak ön onay almanız gerekir. Ön onay olmadan yapılacak harcamalar kapsam dışında tutulur. Yetkili kurumlardan ön onay alabilmek için gerekli resmi belgelerle başvuru yapmanız şarttır. Ödeme yapılmadan önce ön onay başvurusunun yapılması zorunludur.

Başvurunuz onaylandıktan sonra rapor ve veri analizlerine yönelik harcamayı gerçekleştikten sonra 6 ay içinde geri ödemeyi talep etmeniz gerekir. Geri ödemelerin tamamı KEP üzerinden talep edilmelidir.

Adjust Teşvik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Adjust teşvikleri için yapılacak başvurunun sonuçlanma süresi net değildir. Başvurunuzu profesyonel bir şekilde hazırlarsanız daha kısa sürede sonuç alırsınız. Fina Hukuk başvuru sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak başvuruların onaylanması 60 gün sürebilir. Adjust teşvikleri için yaptığınız başvuruda eksiklikler varsa süreç uzar. Bu sebeple başvuru süreci için profesyonel destek almak iyi bir fikir olabilir.

Teşviklerin geçerlilik süresi nedir?

Adjust teşvikleri için geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl boyunca yaptığınız rapor ve veri analizi harcamalarının %60’ı için talepte bulunabilirsiniz. 2024 yılında alınabilecek tutar 1,2 milyon TL olup her sene enflasyon oranında güncellenecektir.

Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan teşviklerin kapsamına dikkat etmelisiniz. Sadece ön onay sonrasında yaptığınız harcamalar kabul edilir. Daha öncesinde yapılan harcamalar için talepte bulunamazsınız.

Hangi durumlarda teşviklerden yararlanılabilir?

Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu teşviklerden yararlanabilmek için belirli şartları karşılamanız gerekir. Öncelikle şirketiniz bilişim sektöründeki yazılım ve dijital oyun gibi 18 farklı alandan birinde faaliyet göstermelidir.

 • Faaliyet gösterdiğiniz sektör ve marka odaklı raporlar ve veri analizleri için geri ödeme talep edebilirsiniz.
 • Veri analitiği için oluşturulan değerlendirme ve yönetim raporları için geri ödeme alabilirsiniz.
 • Uluslararası platformlarındaki çeşitli veri tabanlarına yapılan üyelikler için teşviklerden yararlanabilirsiniz.
 • Yurt dışında gerçekleştirilecek sözleşmelere yönelik rapor ve analiz giderleri için başvuru yapabilirsiniz.

Şirketiniz bu tür faaliyetlerden birini gerçekleştirdiğinde Adjust teşvikleri gibi çeşitli hibelerden yararlanabilir. Tüm harcamalarınızın banka onaylı olması şarttır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir