Mobil Uygulama Firmalarına Teşvikler

Mobil uygulama geliştiriyorsanız çeşitli teşvik imkanlarından yararlanmak isteyebilirsiniz. Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan mobil uygulama firmalarına teşvikler sizin için özel imkanlardan biridir. Devletin sunduğu bu imkanlardan yararlanıp projenizi başarıya ulaştırabilirsiniz.

Mobil uygulama, mobil oyun veya bilgisayar oyunu geliştiren bir firma olmanız durumunda devlet tarafından sunulan çeşitli teşviklerden yararlanma fırsatınız vardır. Sunulan destek başlıkları oldukça geniştir ama her birinde belirli koşulları yerine getirmek gerekir.

Mobil uygulama firmalarına teşvikler neleri kapsar?

Mobil uygulama firmalarına teşvikler sadece uygulamanın geliştirilme aşamasıyla sınırlı değildir. Bu teşviklerin içerisinde tanıtım, pazara giriş ve komisyon gideri gibi destekler dahildir. Mobil uygulama firmaları şartları yerine getirmeleri durumunda personel desteği bile alabilirler.

  • Yazılım lisansı desteği: Mobil uygulamayı geliştirirken çeşitli yazılımlar kullanmanız gerekir. Bu yazılımları satın alabilir veya daha uygun fiyatlı olması açısından kiralayabilirsiniz. Sunulan teşvikler doğrultusunda harcamaların %50’si devlet tarafından karşılanabilir.
  • Personel desteği: Mobil uygulama firmaları şartları yerine getirmeleri durumunda personel desteğinden yararlanabilirler. Personel desteği alabilmek için çalışanın yeni istihdam edilmesi gerekir. Sadece 2 personel için yararlanılabilir ve sunulan maddi destek brüt şeklindedir.
  • Pazara giriş desteği: Mobil uygulamanın pazara girişini kolaylaştırmak için belirli giderlerin karşılanması söz konusudur. Uygulama için hazırlanacak reklamlar, web sitesi, hosting ve tercüme hizmetleri için %50 oranında destek alınabilir.
  • Reklam desteği: Mobil uygulama için dijital ortamlarda verilecek reklamlar için destek alınabilir. Dijital platformlarda reklam giderlerinin %60’ı veya %70’i  karşılanabilir. Bunun için reklam verilecek platformların destek kapsamında olup olmaması önemlidir.
  • Komisyon desteği: Mobil uygulama geliştirildikten sonra onu yayınlayacağınız platform oyunun satışı veya oyun içi öge satışı için sizden komisyon alacaktır. Platformlardan tarafından kesilen bu komisyonun %50’si devlet tarafından karşılanabilir.

Mobil uygulama firmalarına teşvikler için belirlenmiş genel başlıklar bu şekildedir. Her bir başlığın kendine özgü şartları vardır. Sunulabilecek destek miktarı konusunda yıllık azami miktarlar söz konusudur. Daha fazla bilgi alabilmek için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil uygulama firmalarına teşviklerden kimler yararlanabilir?

Ticaret Bakanlığı tarafından Kolay Destek programı altında sunulan mobil uygulama firmalarına teşvikler şartları karşılayan tüm firmalara sunulabilir. Öncelikle firmaların bilişim şirketi kapsamında olması gerekir. Diğer firmaların ilgili teşviklerden yararlanma şansı yoktur.

Mobil uygulama geliştiren firmanız yazılım, mobil uygulama, bilişim hizmetleri ve bilgisayar oyunu alanlarından herhangi birinde faaliyet gösteriyorsa Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan teşviklerden yararlanabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce bu şartı yerine getirdiğinizden emin olmalısınız.

Her bir proje (her bir uygulama) için en fazla 1 yıl süreyle destek alabilirsiniz. Ayrıca sadece uluslararası hedef kitlelere ulaştırılabilecek ve yabancı dilde hazırlanacak mobil uygulamalar teşvikler kapsamındadır. Bunun dışındaki mobil uygulamalar için teşvik kapsamına alınmazlar.

Buna ek olarak her bir teşvik başlığının şartlarını iyi anlamanız gerekir. Fina Hukuk bu konuda sizi en iyi şekilde bilgilendirecektir. Örneğin, komisyon desteği kapsamında AppStore veya Play Store gibi platformlar için destek alabilmeniz söz konusudur.

Mobil uygulama teşviklerinden yararlanma süreci nasıl ilerler?

Mobil uygulama teşviklerinden yararlanma süreci başvuru şeklinize ve başvuru niteliğinize göre değişiklik gösterir. Kendiniz başvuru yaptığınız zaman çeşitli noktalarda eksikliklerle karşılaşabilirsiniz. Fina Hukuk olarak süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalışırız.

  • Mobil uygulama firmaları teşviklerden yararlanmaya karar verdiklerinde genel başvuru koşullarını iyi anlamalıdır. Başvuru öncesinde gerekli olan ön onay başvuru belgelerinin ve destek başvuru belgelerinin neler olduğunu incelemelidirler.
  • Mobil uygulama teşviklerinden yararlanabilmek için öncelikle ön onay başvurusu yapmanız gerekir. Ön onay başvurusunda sizden çeşitli bilgi ve belgeler talep edilir. Söz konusu tüm bilgi ve belgelerin hazır hale getirilmesi konusunda size yardımcı olabiliriz.
  • Ön onay alındıktan sonra mobil uygulamayı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Mobil uygulamayı daha önceden geliştirmeye başlamışsanız onay alma şansınız neredeyse yok gibidir. Bu nedenle sıfır proje üzerinden ilerlemeniz gerekir.
  • Mobil uygulamayı geliştirme sürecinde ihtiyacınız olan tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz. Başlangıçta yapacağınız ödemeler için anında teşvik alamazsınız. Teşvikler, ödemeyi yapıp projeyi tamamladıktan sonra sunulurlar.

Mobil uygulama projesi tamamlandıktan sonra ödemeleri kanıtlayan belgelerle teşvikleri almak için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen oranlarda ve miktarlarda teşvik alabilirsiniz. Tüm sürecin nasıl ilerleyeceğiyle ilgili daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir